Telefon
WhatsApp
Ergoterapi Perspektifinden Geleneksel Oyunlar
Haber Yazı Detay İçi Reklam Alanı 300x250

Biliyoruz ki özellikle pandemi sonrası çocukların günlük hayatlarındaki standartları değişti ve aktiviteleri kısıtlanmak zorunda kaldı. Dışarıya çıkmak,sosyalleşmek,akranlarıyla iletişim kurmak konularında sorun yaşadılar ve sınırlı alanlarda oyun oynamak zorunda kaldılar. 

Bu da beraberinde çocuklarda birçok duyusal,duygusal,sosyal ve iletişim sorunlarını beraberinde getirdi. Sonucunda ise çocuklarda öğrenmenin en etkili yolu olan oyun oynamak konusunda çocuklar ciddi oranda gerilediler.

Artık pandemiyi de geride bıraktığımız şu günlere eskiden oynadığımız;farkında olmadan birçok beceriyi geliştirdiğimiz bu oyunlara özellikle duyusal açıdan kazanımlarına değinmek istiyorum. 

Körebe, çelik çomlak, beş taş, saklambaç, dokuz kiremit, yakar top, bom, deve cüce, el kızartmaca, istop, kutu kuru pense, köşe kapmaca, yağ satarım bal satarım, köylü şehirli, seksek, kurt baba ve daha nicesi…

Bu oyunların tümünü ele aldığımız zaman dikkat ve koordinasyon becerilerine, zamanlama, sıralama, ince ve kaba motor becerilerine, arka plan farkındalığına, vestibüler duyu gelişimine, beden farkındalığına, taktil duyu becerilerine, düşünme becerilerine, zihinsel gelişime, taklit becerilerine, motor planlama yeteneğine, akıl yürütme becerilerine, problem çözme becerilerine destekçi olmaktadır.

Sonuç olarak aslında çok basit gibi dursa da bu oyunlar gelişimimize ciddi anlamda katkı sağlamış bulunmakta. Belki de aile büyüklerimizin de dediği gibi ‘ne varsa eskilerde var’ diyip eskiden oynadığımız günümüzde unuttuğumuz bu oyunlara yoğunlaşmak gerekmektedir. 

Haber Yazı Detay Alt Kısım Reklam Alanı

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Sidebar En Üst 300 x 250 Reklam Alanı

Puan Durumu

Takım OM G M P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

Elazıg Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği