Telefon
WhatsApp
Elazığ’da Cengiz Aytmatov Parkı ve anıtı açıldı

Elazığ Belediyesi meclis toplantılarında Manas Kültür Evi tarafından Çayda Çıra Kavşağında bulunan Millet Bahçesinin isminin Cengiz Aytmatov Millet Bahçesi olarak değiştirilmesi talebi, isim tespit komisyonu tarafından kabul edilmişti. Millet bahçesine Cengiz Aytmatov adı verilmesi üzerine İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi, Kırgızistanlı sanatçı Prof. Dr. Zakir Azizov tarafından da bahçeye Cengiz Aytmatov adına bir anıt yapıldı. Yapımı tamamlanan anıtın ve Cengiz Aytmatov Millet Bahçesinin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Elazığ Belediyesi Mehteran Takımının gösterisi ile başlayan program, Manasçı Musaoğlu Tölebek’in Manas destanını seslendirmesiyle devam etti. Ardından kurdele kesilmesiyle park ve anıtın açılışı gerçekleştirildi.

Bizleri bir araya getiren doğumunun 95’inci yılını kutladıkları Türk milletinin iftiharı ulu yazarı Cengiz Aytmatov’u rahmet ve minnetle yad ederek sözlerine başlayan Vali Ömer Toraman, “Cengiz Aytmatov’un Elazığ ziyareti Elazığlıların zihninde unutulmaz bir yer bıraktı. Yalnızca Elazığlıların değil bütün Türk milletinin büyük bir içtenlikle benimsediği, okuduğu ve sahiplendiği Cengiz Aytmatov, buradaki etkinliklerinde bizlere önemli mesajlar vermiştir. Cengiz Aytmatov Elazığ’ı Türk halkının manevi azığı olarak görüyorum diyerek bizlere şu vasiyetini emanet etmiştir. Türk dünyasında bilimi, uygarlığı ve kültürü geliştirmek için birlik olmamız birlikte hareket etmemiz ve dayanışma içerisinde olmamız gerekir. Onun bu rehberliği ve yol göstericiliği üzerine bugün Türk Devlet teşkilatları gibi önemli bir müesseseye kavuşmuş bulunuyoruz. İnşallah bu Türk Devletleri teşkilatı, daha da ileriye giderek bir Türk birlikleri teşkilatına dönüşecektir” dedi.

Dünya edebiyatının en önemli kalemleri arasında yer alan fahri hemşerimiz Cengiz Aytmatov adını Elazığ’da yaşatmanın mutluluğunu yaşadıklarını aktaran Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, “Tanrı dağlarından doğup ışığıyla tüm dünyayı aydınlatan Kırgızistan’ın yetiştirdiği 20’inci yüzyıl edebiyat dünyasının büyük yazarı fahri hemşerimiz Cengiz Aytmatov’un doğumunun 95’inci yıldönümünü yad ediyoruz. Gerçekleştireceğimiz Cengiz Aytmatov Millet Parkı ve anıtının açılış töreninin de hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

’’Türkiye Cumhuriyeti, dünya siyasetinde, ekonomisinde, askerisinde ve diğer alanlarda dünyanın önde gelen ülkelerindendir’’

Türkiye Cumhuriyetinin 100. yılını kutlayan Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ruslan Kazakbaev, "100 yıl önce ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türk milletinin seferberliğiyle Türkiye Cumhuriyeti kurulmuş olup Türk tarihinde yeni kapılar açılmıştır. Günümüzde Türkiye Cumhuriyeti devleti, dünya siyasetinde, ekonomisinde, askerisinde, yeni teknolojide ve diğer bütün alanlarda çok daha güçlüdür ve dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir. Kardeş Türkiye’nin elde ettiği başarıları tüm Türk dünyasının gururudur’’ şeklinde konuştu.

Törene, Vali Ömer Toraman, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Kubaniçbek Ömüryalıev, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ruslan Kazakbaev, Kırgız Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Arslan Kapayoğlu Koyçiyev, Kırgız Cumhuriyeti Oş Şehri Özgön İlçesi Milletvekili Ulugbek Ormanov, Kırgız Cumhuriyeti Anayasa Konseyi Başkan vekili ve Kırgız El Birliği Başkanı Sayın Amanbay Ömürzakov ve heykeltıraş Prof. Dr. Zakir Azizov ile çok sayıda kurum ve kuruluş müdürü katıldı.

Elazığ’da Cengiz Aytmatov Parkı ve anıtı açıldı

Haber Yazı Detay Alt Kısım Reklam Alanı

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Sidebar En Üst 300 x 250 Reklam Alanı Sidebar En Üst 300 x 250 Reklam Alanı Haber Yazı Detay İçi Reklam Alanı 300x250

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 ADS  Adana Demir. 0 0 0 0
2 ANT  Antalyaspor 0 0 0 0
3 HTY  Hatayspor 0 0 0 0
4 BJK  Beşiktaş 0 0 0 0
5 ÇRZ  Ç.Rizespor 0 0 0 0
6 ALNY  Alanyaspor 0 0 0 0
7 EYP  Eyüpspor 0 0 0 0
8 FB  Fenerbahçe 0 0 0 0
9 GS  Galatasaray 0 0 0 0
10 GFK  Gaziantep FK 0 0 0 0
11 GÖZ  Göztepe 0 0 0 0
12 KSM  Kasımpaşa 0 0 0 0
13 KON  Konyaspor 0 0 0 0
14 KYS  Kayserispor 0 0 0 0
15 İBFK  Başakşehir 0 0 0 0
16 SAMS  Samsunspor 0 0 0 0
17 BOD  Bodrum 0 0 0 0
18 SVS  Sivasspor 0 0 0 0
19 TS  Trabzonspor 0 0 0 0
20

Reklam

Elazıg Nöbetçi Eczaneler

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150 Haber Yazı Detay İçi Reklam Alanı 300x250
Haber Yazı Detay İçi Reklam Alanı 300x250

E-Bülten Aboneliği